Remembrance Day Thursday 11th November 2021

During English Conversation class on Thursday 11th November students from 7B and 7C Základní škola a Mateřská škola Oty Pavla Buštěhrad participated in a Remembrance Day activity. As a result of the class, students learned about the meaning of Remembrance Day, the different names used for Remembrance Day worldwide and symbols of Remembrance Day. In addition, the students visited Buštěhrad Remembrance Memorial and lit a candle to honour all armed forces members who have died in the line of duty.

Mathew Booth

V hodině anglické konverzace ve čtvrtek 11. listopadu se žáci 7. B a 7. C Základní školy a mateřské školy Oty Pavla Buštěhrad zapojili do aktivity ke Dni válečných veteránů. Žáci se v hodině dozvěděli o významu Dne válečných veteránů, o různých názvech, které se pro tento den ve světě používají a také o jeho symbolech. Navíc žáci ještě navštívili památník obětem obou světových válek, kde zapálili svíčku, aby tak uctili všechny příslušníky ozbrojených sil, kteří při své službě padli.

15. listopadu 2021