Památník Terezín

21.března 2007 navštívili žáci 9. tříd Památník Terezín a město Terezín, kde bývalo za okupace ghetto.

Přestože o těchto tragických místech našich dějin slyšeli a četli, co zde uviděli a uslyšeli od průvodkyně, předčilo všechna jejich očekávání. Nemohli pochopit, jak mohli lidé v tomto prostředí žít a jak vůbec někteří mohli přežít.

Nejvíce na ně zapůsobily básně a kresby dětí, které byly přesně v jejich věku, když se tímto vyznáním loučily se životem.

Po ukončení prohlídky žáci mezi sebou diskutovali o tom, co právě viděli a shodli se na tom, že toto memento lidského utrpení a nelidské zvůle by měl vidět každý člověk; to proto, aby se lidé snažili, aby již nikdy v budoucnu nedošlo k pošlapání lidské důstojnosti a k vítězství barbarismu nad lidskostí.

Mgr. Miluše Koblasová

27. března 2007