Setkání s pamětí − beseda v rámci projektu Příběhy bezpráví s pamětníkem Pavlem Wernerem (18.11. 2013)

V rámci projektu Příběhy bezpráví, který organizuje Člověk v tísni, pozvala naše škola mezi nás vzácného hosta Ing. Pavla Wernera, jednoho z mála, kdo přežil holocaust. Celé vyprávění o životě v koncentračním táboře, o vztazích mezi lidmi, o strachu ze smrti v plynové komoře, o nedostatku jídla, které vedlo k zoufalým situacím, dokonce bylo někdy horší než čekání na smrt, jak říká Pavel Werner, se pro nás stalo neuvěřitelně bolestným svědectvím lidské krutosti. Dále náš host pokračuje: "Pro Němce židé nebyli lidmi, ani zvířaty, ale hmyz..., kterého je třeba se zbavit jedem, a to doslova (kyanovodík byl původně, před tím, než byl použit v plynových komorách, jedem na hmyz)." Jeho líčení života v koncentračním táboře nás posluchače z řad studentů a pedagogů přivádělo k nevěřícnému údivu, čeho všeho byl zrůdný režim schopen. Ostatně jak moc vyvolávalo vyprávění rozporuplné emoce a zaujetí pro hosta, ilustrují přiložené fotografie z besedy (autor fotografií Lukáš Houdek). Je vůbec s podivem, že si náš host i přes všechno, co zažil, zachoval lidskou vlídnou tvář. I přes všechna trápení působila návštěva nesmírně lidsky, vtipně, bez známky jakéhokoliv cynismu, zahořklosti k životu a k lidem. K tomu ve svých 81 letech neváhal vážit cestu autobusem z Prahy do Buštěhradu k nám. Toto vše je svědectvím, že lidé mohou i přes kruté podmínky zůstat lidmi a potlačit v sobě nízké zvířecí pudy. Za to i ostatní děkujeme panu Wernerovi, jakož i zástupcům z Člověka v tísni, zvláště Ivaně Vrankové a Lukáši Houdkovi, kteří se besedy účastnili.

Mgr. Robert Weinrich

25. listopadu 2013