Chemické pokusy v Dejvicích s našimi deváťáky

Naši deváťáci se letos zúčastnili Chemického jarmarku v Dejvicích a patříme tak mezi několik škol, které se dosud zúčastnili všech ročníků. Letošní ročník byl pořádaný VŠCHT, které tak mělo možnost oslavit 60 let od svého založení. A že bylo jak oslavovat. V deset hodin totiž proběhl pokus o co nejvíce pokusů provedených během deseti minut na jednom místě. Vše dopadlo, jak mělo a naši žáci tak byli účastni okamžiku, kdy se vše vyvedlo a došlo k zapsání do Knihy rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den. Naši žáci se mohli podívat na mnoho chemických reakcí ze života: Jaké pH mají látky kolem nás, jak se falšují potraviny, jak lze snadno a rychle zjistit obsah kovů v přezce opasku, hodinkách, klíčích. Žáci také pozorovali, jak lze nechat hořet ruku a přitom se nespálit. U dalšího stánku pod patronací UniChem Group se mohli žáci podívat, jak se rektifikuje ropa.

Na závěr bych chtěl říct, že se mi již opakovaně stalo, že jsem byl pyšný na naše velmi slušně vychované žáky. Všichni se zajímali o stánky a i když není chemie zrovna jejich šálek kávy, alepsoň nezlobili jako žáci z jiných škol.

Bc. Matyáš Bittner, vyučující chemie

18. září 2012