Den Země

Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven v České republice.

Je to svátek naší Země, planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin. Dává nám vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, jídlo, bez kterého bychom nemohli být, prostor, ve kterém žijeme a mnoho dalšího. A my lidé jsme si dlouhou dobu mysleli, že toto bohatství je jenom pro nás a že je nevyčerpatelné. Ale ono tomu tak není. Na naší matičce Zemi žije i přemnoho dalších živých tvorů a rostlin, kteří Zemi ke svému životu potřebují stejně tak nutně jako člověk.

V tento den nebo dnech kolem tohoto data probíhají po celém světě nejrůznější akce oslavující planetu Zemi.

Vojtěch Zbořil, žák 7. třídy

I my jsme se chtěli připojit k mnoha lidem, kteří se tento den snaží alespoň trošku pomoci svému domovu - Zemi. Haldy odpadu všude narůstají a pro některé lidi není problém sníst sušenku a vyhodit papír na zem, vypít limonádu a lahev jen tak odhodit. Snažíme se naše děti vychovat k tomu, aby si svého okolí a své Země vážily. Chtěli jsme, aby viděli kolik je povalujících se odpadků kolem nich a jak hezky může Buštěhrad vypadat bez nich. Vybavili jsme se pytli, rukavicemi a také pláštěnkami, protože tento den naše Země plakala nad zhoršujícími se životními podmínkami. Děti se do úklidu pustily s vervou. Musím pochválit buštěhradské občany, že moc odpadků jsme neposbírali, i když jsme se hodně snažili. Nejdříve jsme měli trochu obavy z deště, ale děti ve třídě zůstat nechtěly. Když jsme čistili okolí rybníka, místní rybáři zrovna vypouštěli kapry. I toto byl pro děti zážitek. I když jsme byli všichni mokří, zabahnění, měli jsme pocit uspokojení z dárku pro naše město, pro naši Zemi.

Dana Odvárková, učitelka 4. třídy

24. dubna 2008