Berušky a Krtci s KOMINÍKEM ve školce

Téma ŘEMESLA jsme v pondělí 15.2. završili přivítáním milého a usměvavého kominíka z Kladna. Přišel ve slavnostní uniformě, na které děti zaujala spona na pásku s vyobrazením svatého Floriána - ochránce kominíků i hasičů. Představil nám pomůcky ke své práci a děti si tak vyzkoušely práci s kominickou štětkou v komínu, který si postavily z molitanových kostek. Pak přišla řada dotazů. Díky nim jsme se dozvěděli, proč se vlastně říká, že kominík nosí štěstí. Jde o historku sahající do minulosti: Pointa tohohle zvyku se prý původně vztahovala k pravdomluvnosti kominíků. Mezi těmi se traduje, že když Marie Terezie jednou na zámeckém dvoře potkla dvorního kominíka - zeptala se ho, zda řádně prosmýčil všechny zámecké komíny ( tehdy to bývaly komíny průlezné ). Jeho kladnou odpověď si nekompromisně na místě ověřila tím, že rukou přejela jeho vestu, a když dlaň zůstala černá odpověděla "mouřenínovi": "Máš štěstí...!"

Před odchodem nás kominík David Poleno obdaroval černými nafouknutými balonky a krásným velkým knoflíkem pro štěstí. Příští rok opět navštíví naší školku, to si na něj pro štěští budou moci sáhnout děti z ostatních tříd.

Lucie Strnadelová

15. února 2016