Svatý Martin u Zajíčků

Svátek Svatého Martina byl v kalendáři považován za konec hospodářského roku. Končila pastva a pastýři dostávali svou odměnu, hospodyně pekly martinské pečivo.. O sv. Martinu se život odstěhoval definitivně z polí do stavení a do stodol , kde se mlátilo a čistilo uskladněné obilí. Brzké stmívání a chlad zahnaly do tepla světnic pracující muže a ženy, ale hlavně děti, které naslouchaly vyprávění pohádek a pověstí.

Připomněli jsme si legendu o sv. Martinovi, zvyky a pranostiky.  Společně jsme si udělali hlavu bílého koníka, na kterém se třpytily vločky sněhu, protože podle přísloví, nám Martin na bílém koni přinese sníh. Po příjemném vyrábění jsme si pochutnali na ovoci od rodičů, děkujeme.

Děti teď mají jediné přání, ať brzy napadá sníh, ať na bobech a na saních řádit mohou na kopcích.

Jitka Kmohanová

13. listopadu 2017