Zhodnocení sportovních výsledků ZŠ Buštěhrad v roce 2011/12

Školní rok 2011/2012 se po sportovní stránce dá na naší škole hodnotit velmi kladně. V celkovém hodnocení škol jsme se umístili na celkovém 12. místě, což je nejlepší výsledek za poslední 3 roky. Tato na první pohled neatraktivní pozice je cenná zvláště, když si představíme, že pouze v samotném Kladně je 14 škol základních a 2 gymnázia. Dále se soutěží, ze kterých se boduje do tabulky, zúčastňují školy ze Slaného a obcí celého kladenského okresu. Celkový počet je 44 škol. Je podstatné si také uvědomit, že jsme škola s nízkým počtem žáků, z nichž se na závody a turnaje vybírá, a proto jsme se letos nezúčastnili řady z nich, převážně dívčích. Za úspěch se dá také považovat spolehlivost a zájem, s nimiž se naši žáci těchto akcí zúčastňují a jakým sportovním chováním v duchu fair play nás reprezentují. Velmi pozitivně letos hodnotíme spolupráci s kladenským florbalovým týmem FBC Kladno. Čtyři naši žáci z kroužku florbalu se dostali na soupisku žákovských a dorosteneckých družstev tohoto klubu, jež hrál ještě loni nejvyšší republikovou ligu v tomto mladém leč progresivním a velmi oblíbeném sportu. Řada našich žáků získá na okresních kláních mezi školami zájem o dané sporty, avšak málokdy se rozhodnou, věnovat se mu ve sportovním klubu. Příčinou jsou často finanční podmínky nebo vzdálenost od místa bydliště. Nemalou měrou se na lepších výsledcích podílí nákup nových pomůcek, které jsou zčásti dotovány z peněz za placené sportovní zájmové útvary a výstavba moderního školního hřiště. Rezervu v tomto směru lze v první řadě spatřit v podlaze tělocvičny, která neodpovídá již potřebám výuky. Na její opravu nebo výměnu byl již podán grant a je snaha o získání nemalé částky peněz, které jsou pro tuto rekonstrukci potřebné.
Za největší úspěch se dá letos bezkonkurenčně označit postup žáků 1. stupně do krajského kola v šachu. Škola úzce spolupracuje s buštěhradským šachovým klubem, jehož zásluhou se podařilo tohoto výsledku bezesporu dosáhnout. Tato dobře fungující kooperace letos vyústila v otevření šachové školy velmistra A. Karpova, která je jediná svého druhu v republice. Kvalitních výkonů bylo dosaženo také v basketbalu, florbalu, ve volejbale a v atletice. V té jsme se dokonce umístili před sportovní školou z Kladna, přestože nemáme k dispozici u školy ani v okolí doskočiště na skok daleký či atletickou dráhu. Do příštího roku máme v plánu navázat spolupráci s kladenskou školní florbalovou ligou a stát se jejími členy, zúčastnit se pokud možno všech sportovních akcí pořádaných AŠSK a dostat se do první desítky v celkovém pořadí škol.

Mgr. Václav Barták (učitel TV)

14. června 2012