Výtvarná soutěž Památníku Terezín

Žáci 7. třídy se zúčastnili dalšího ročníku výtvarné soutěže Památníku Terezín, které znělo: „Tady se to nemůže stát“. Jedná se o větu, kterou si ve třicátých letech minulého století říkali mnozí, kteří i přes všechny varovné zprávy nevěřili, že demokratický systém prvorepublikového Československa zanikne a místo něj bude nacisty nastolen režim pronásledující všechny odpůrce i další, z jejich pohledu méněcenné skupiny obyvatel. Proč řada obětí holokaustu z českých zemí neodešla včas do emigrace před blížícím se nebezpečím? Vnímaly Československo jako vlast, kterou nechtěly opustit? Nechtěly zde zanechat majetek, který vybudovali jejich předci? Bály se života v cizině? A měly vůbec možnost odejít? Dokázaly si představit, co je čeká, když zde zůstanou?

Nad výše uvedenými otázkami se ve skupinách zamýšleli žáci 7. třídy a výtvarně tyto myšlenky ztvárnili. Obrázky tří pracovních skupin byly zaslány do této soutěže a kolektivní práce Anety Balíčkové, Markéty Vřešťálové a Radima Švejdy získala 2. místo. Předání cen proběhne ve čtvrtek 9. června 2011 v Terezíně v budově Muzea ghetta u náměstí od 13 hodin.
Mgr. Lidmila Vošmiková

4. května 2011