Lidice pro 21. století - vědomostní soutěž

Když jdu do Lidic a jdu kolem pomníku, představuji si, jaké to tu bylo za války.

Muselo to být strašné. A nejen v Lidicích...“
Václav Podolka (9. A)
„Lidice pro 21. století“ je mezinárodní vědomostní soutěž určená dětem a mladým lidem celého světa. Jejím cílem je uchování památky obětí nacistů a prohloubení znalostí nejmladší generace o historických událostech vztahujících se ke druhé světové válce.
Letošního 4. ročníku se zúčastnilo celkem 77 žáků naší školy – a velmi úspěšně!
V prvním kole zjišťovaly děti odpovědi na soutěžní otázky a vytvořili literární práce na téma „Nebyly jen Lidice.“
A pak už s napětím čekaly, jak budou jejich výkony v konkurenci 2 432 účastníků ze 13 zemí světa vyhodnoceny…
Páté místo v soutěži o nejaktivnější školu všechny potěšilo a povzbudilo.
Ovšem zpráva, že do finále soutěže postupují hned 3 žáci naší školy, se stala zdrojem obrovského nadšení.
Postup Michala Fechtnera, Kristýny Jirotkové a Adama Lukáče jsme všichni vnímali jako veliký úspěch – a zároveň jako naději. Podaří se někomu z těch „tří statečných“ dosáhnout vavřínů?
Stalo se – Kristýna Jirotková vybojovala III. místo. / týdenní zájezd do Itálie/ http://www.lidice21.cz/aktuality_cz.aspx?id=17
Radost z úspěšně završeného soutěžního boje sdílejí s Kristýnou všichni.
Finalisté se těší na slavnostní vyhlášení výsledků 18. června 2009 v NKP Ležáky.
Jsme rádi, že díky této soutěži jsme se přiblížili osudům našich blízkých sousedů – lidických dětí, žen a mužů.
Příběhy, básně, dopisy a úvahy, ke kterým nás jejich životy, utrpení i odvaha inspirovaly, zachytil sborník vydávaný naší školou v těchto dnech pod názvem „Lidice pro 21. století“.

Mgr. Drahomíra Klepalová

28. května 2009