Veřejné čtení

Mezinárodní den školních knihoven  se od roku 1999 slaví vždy čtvrté pondělí v říjnu. Vyhlašuje jej každoročně Mezinárodní asociace školních knihoven. 22.10.2007 jsme k této akci připojili. Od rána proběhlo v informačním centru veřejné čtení z knih Oty Pavla. Zúčastnili se ho všichni žáci druhého stupně, ale i několik tříd prvního stupně. Hlasité předčítání v přátelské atmosféře je spolehlivý a účinný způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivým, či dokonce ještě přitažlivějším než televize. Právě to je ta cesta, jak dát dítěti pocítit jeho důležitost, projevit mu svou lásku, nenásilně rozvíjet jeho jazykové dovednosti a všeobecné vědomosti a formovat jeho vlastní návyk a potřebu číst si s chutí rovněž v dospělosti. Cílem našeho předčítání je vzbudit v dětech zájem o četbu, ukázat jim krásu mluveného slova a půvab společného hlasitého předčítání.

Dále proběhla výstava vydaných knížek Oty Pavla. Knihy byly přeloženy do mnoha jazyků - např. slovenština, němčina, angličtina, polština, ruština, japonština, hebrejština, švédština, madarština, italština, bulharština, holandština. Většinu z nich si mohli žáci prohlédnout. Zároveň byly vystaveny dětské čtenářské deníky a z nich vybrány ty nejhezčí. Každý žák obdržel certifikát "Jsem čtenář" a výherci získali odměnu.
Vše organizačně zajišťovala p. uč. K. Nejedlá.

L. Vošmiková

25. října 2007