Ponožkový den

Od roku 2006 se 21.3. celosvětově připomíná Světový den Downova syndromu, oficiálně byl tento den vyhlášen Organizací spojených národů v roce 2011. Datum bylo zvoleno symbolicky, jelikož se jedná o genetické onemocnění, které je zapříčiněno tím, že místo jednoho páru 21. chromozomu mají lidé s Downovým syndromem o jeden 21. chromozom navíc, jsou tedy tři. Jedná se o nejběžnější vrozenou genetickou anomálii. V České republice se rodí ročně zhruba 50 dětí s Downovým syndromem, celosvětově je to potom asi 100 000 dětí.

Tento den je také znám jako ponožkový den, protože jeho symbolem jsou různobarevné ponožky. Opět se nejedná o náhodu, ponožky totiž svým tvarem připomínají tvar chromozomů, pokud jsou navíc pruhované, připomínají tak i jejich strukturu.

Cílem tohoto dne je zvyšování povědomí o Downovu syndromu. Naše škola se zapojila do ponožkového dne letos potřetí a barevnými ponožkami se to ve škole jen hemžilo.

Mgr. Zuzana Kozoňová

25. března 2019