Den veteránů

Před třemi lety na naší škole vznikla tradice připomínání Dne válečných veteránů, který připadá každý rok na 11. listopadu. Ani letos jsme tento významný den neopomněli. Tentokrát jsme se k památníku padlým v 1. a 2. světové válce vydali s oběma 6. třídami. Jelikož 11. listopad připadal na sobotu, uspořádali jsme vzpomínkovou akci o den dříve. Žáci místo zametli, zapálili svíčky, poslechli si, proč jsme tam vlastně přišli a uctili památku padlých minutou ticha. Zazněla také báseň Na polích ve Fladrech od válečného chirurga Johna McCrae, který padl ke konci 1. světové války, ale nevědomky určil symbol Dne válečných veteránů, což je vlčí mák.
Letos poprvé jsme si se šesťáky připnuli na oděv vlčí máky i my. Například ve Velké Británii je to zvykem už od roku 1921. Chtěli jsme tak vzbudit zájem ostatních, kteří na sobě vlčí mák neměli, což se snad z větší části podařilo. I když povědomí o tomto dni a o důvodu, proč se v tuto dobu na oblečení některých lidí tyto květy objevují, není v České republice velké, věříme, že se jednou připojíme k zemím, pro
které je důležité vzpomenout na ty, kteří trpěli a umírali ve válečných konfliktech, které sami nezpůsobili.
Mgr. Zuzana Kozoňová, Mgr. Jiří Charvát

13. listopadu 2017