Les ve škole - celoškolní projekt

Kladenský okres je poměrně bez lesů. Ukazuje se, že děti nejsou seznámeny  s ekosystémem lesa, neznají jeho důležitost pro život člověka. Neznají floru ani faunu lesa, jejich využití, případná nebezpečí si neuvědomují.

Tyto problémy jsme řešili formou celoškolního projektu v období od ledna do konce dubna. Do tohoto projektu byli zapojeni všichni žáci celé školy. Naším úkolem bylo, na základě informačních zdrojů, vycházek, vlastních zážitků, zvýšit povědomí dětí o důležitost lesa.

Hlavním cílem je seznámit žáky s funkcí lesa, jeho důležitými vlastnostmi pro tvorbu krajiny, lokální klima a hospodaření s vodou. Seznámit žáky s domácí volně žijící faunou a upozornit je na případná nebezpečí. Vyvolat v žácích touhu po uměleckém ztvárnění jedinečnosti lesa.U příležitosti Dne Země vysadit strom (lípu velkolistou). Zapojit se do kampaně vyhlášenou OSN – Miliarda stromů  pro planetu Zemi.

Řešení problému:

Zhotovili jsme plán co všechno budeme sledovat, z jakých informačních zdrojů budeme čerpat a jak budeme postupovat:

• sledovali jsme výskyt živočichů v lese
  • v encyklopediích jsme nacházeli zajímavosti ze života lesních živočichů a  potom výtvarně zpracovávali
  • vznikala dioramata lesa
  • sestavili jsme část lesa ze zástupců jednotlivých pater lesa
  • proběhly soutěže na poznávání lesní půdy, barvy a srsti lesních živočichů
  • v hodinách českého jazyka vznikaly básně i povídky na téma les
  • proběhl celoškolní jednodenní projekt zaměřený na vodu, hospodaření s vodou, který vyvrcholil vyčištěním místního potoka od odpadků
  • byla zrekultivována část pozemku školy a založena bylinková zahrada
  • byla uspořádána výstava na chodbě školy, kde se objevovali průběžné informace z tohoto projektu, aby všichni žáci měli možnost se s jednotlivými poznatky seznamovat
  • vyvrcholením celého projektu bylo zasazení lípy velkolisté v atriu naší školy za přítomnosti pana starosty Ing. Václava Nového