Beseda o Josefu Škvoreckém pro 8. a 9. třídu

Proč Josef Škvorecký nehrál na saxofon; jakým dílem přispěl do rozvoje české literatury v dobách těžkých pro náš národ; co znamená název exilového nakladatelství 68 Publishers, nebo jak vypadaly knihy v době, kdy se musely přepisovat na stroji, to a mnoho dalšího měli naši žáci možnost slyšet na besedě o Josefu Škvoreckém, která na naší škole proběhla 21. 4. od samotného zakladatele Literární akademie Josefa Škvoreckého, pana Václava Krištofa.

Cílem besedy bylo společné objevování společenských, kulturních a literárních souvislostí. Měli jsme se žáky možnost vidět filmové ukázky, dobové fotografie z

Škvoreckého života, nebo také slyšet autentické nahrávky s úryvky z klíčových děl, např. Zbabělců, Sedmiramenného svícnu nebo Miráklu.

I když někteří žáci slyšeli o Josefu Škvoreckém prvně, věříme, že základní informace o něm a jeho díle v nich zůstaly a že z nich budou moci v budoucnu čerpat, ať už v hodinách literatury nebo dějepisu.

Mgr. Věra Oherová

Mgr. Julie Polášková