Exkurze do Říčanského muzea 9. třída 17.9.2013

Dne 17.9.2013 navštívili žáci 9. třídy program financovaný z evropského sociálního fondu ČR s názvem Environmentální souvislosti textilní výroby. V programu se dozvěděli, odkud pochází naše oblečení a virtuálně prošli celým procesem výroby. Uvědomili si, jaké obrovské vzdálenosti urazí suroviny až po finální výrobek. Dozvěděli se mnoho nových informací o životě a otrocké práci dělníků v manufakturách na výrobu oděvů. Seznámili se s dělením zisků a nákladů a byli překvapeni, že mzda dělníka tvoří pouze 1 procento ceny v obchodě. Byly jim nabídnuty k přemýšlení možnosti částečného řešení současné situace např. propagovat a kupovat výrobky Fair trade. Ve druhé části programu si žáci sami vyrobili jednoduchou textilní ozdobu. Všechny zúčastněné musím pochválit za aktivní práci a slušné chování.

Ing. Blanka Nožičková

18. září 2013