Příběh Pražského hradu

Ve II. třídě jsme začali a ve III. třídě jsme dokončili hru "Hra na Hrad". V l. etapě se z dětí stali pomocníci strážců, sluhů, řemeslníků a umělců. V II. a III. etapě z nich již jsou mistři svého oboru. Při samotné hře se děti dozvěděly mnoho zajímavých informací - že základy nejstarší budovy jsou z kostela sv. Marie, že hlavní bránu hlídají dva Giganti s dýkou a kyjem, že k otevření korunovační komory je potřeba sedm klíčů, kde je na Hradě Býčí schodiště, kde je zahrada Na Baště, co je to tympanon a kde ho můžeme vidět a další a další zajímavosti. Při řešení zadaných úkolů děti prošly Hrad od hlavní brány až po Jiřskou ulici, prohlédly si Chrám sv. Víta, okolní zahrady, průchody, kašny,.... Po splnění všech úkolů se děti za odměnu vyfotografovaly na trůnu v hermelínovém plášti a s korunovačními klenoty. Nejdůležitější ze všeho je, že už známe mnoho informací o Pražském hradu, který je odvěkým symbolem českého státu a je nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí.

Dana Odvárková

9. října 2011