Začínáme spolu

Začali jsme s výukovým programem Začít spolu. Podstatou tohoto programu je práce v centrech aktivit. Center je obyčejně pět: Čtení, psaní, matematika, ateliér, vědy a objevy.

My jsme měli centra čtyři, jelikož jsme čtení a psaní spojili do jednoho centra, český jazyk, ve kterém žáci využili obou činností (čtení a psaní). V centru matematiky, se žáci zdokonalovali nejen v počítání, ale také v psaní číslic. V ateliéru jsme společně vyřezávali dýně a vyráběli si záložky do čítanky. V ateliéru vědy a objevy jsme si zopakovali listnaté a jehličnaté stromy.
Tento způsob práce probíhá na základě práce ve skupinkách, kdy platí pravidlo: Pokud nevím já, ví soused, pokud neví soused, ví skupina, pokud neví skupina, pomůže nám paní učitelka. Žáky tímto vedeme jak ke spolupráci, tak i k větší samostatnosti.

Žáci si mezi sebou dokázali poradit a moji pomoc potřebovali jen výjimečně, nejvíce při vyřezávání dýní. Během dvou vyučovacích hodin si všichni žáci prošli všemi centry aktivit.

Mgr. Martina Čihová

7. listopadu 2010