Slunce aneb hodiny naší historie

Spolu se žáky 5. ročníku jsme se navrátili do časů, kdy ještě neexistovaly digitální hodiny, mobilní telefony či stopky.
Lidé byli nuceni čas určovat pomocí jiné techniky, a to např. podle postavení vesmírných těles. Polárka, různá souhvězdí a především Slunce byly „hodinami“ naší minulosti.
Žáci tak dostali příležitost prokázat svou šikovnost a poradit si s časem, tak jako to dělali v minulosti naši předkové. Přece jen nejsme žádná „béčka“, a proto se práce v hodině náramně povedla. Pod našima rukama vzniklo hned několik slunečních hodin, které jsme neváhali vyzkoušet v praxi.
Sluneční hodiny patří k nejrozšířenějším hodinám z takzvaných elementárních časoměrných přístrojů, k nimž řadíme např. přesýpací hodiny čí olejové hodiny.
Žáci byli za svou práci odměněni dobrým pocitem ze sebe sama, jelikož se ujistili v tom, že i oni jsou schopni obstát nejen ve světě plném techniky a přístrojů, ale i ve světě, který tímto luxusem neoplývá.

Mgr. Julie Polášková

13. října 2010