Návštěva hvězdárny

Dne 30. září se žáci šesté třídy zúčastnili za doprovodu třídního učitele Mgr.V. Bartáka a paní Mgr. M. Sedelmayerové exkurze do Štefanikovy hvězdárny na pražském Petříně. Po zajímavé procházce malebnou Malou Stranou jsme se nechali vyvézt na místo určení nově zrekonstruovanou lanovkou. Energii ušetřenou v kabince lanové dráhy žáci vybili při výstupu 299-ti schodů na vrchol petřínské „eiffelovky“. Nasyceni pohledem na probouzející se matku měst už následovala návštěva hvězdárny, jež byla naším hlavním cílem. Zde byl žákům nejprve puštěn dokumentární film s názvem „Země jako planeta“, v němž byla názorně vysvětlena gravitace a její působení, postavení Země ve vesmíru, charakteristika Slunce a ostatních planet sluneční soustavy apod.. Po shlédnutí snímku předstoupil před žáky odborník na vesmírnou tématiku a zodpovídal žákům jejich dotazy k dané problematice. Když už žáci ani učitelé neměli žádné další otázky, odebrali se spolu s hvězdářem do obou kopulí, kde na ně čekaly dva obří dalekohledy. Pohled jedním z nich byl umožněn i samotným dětem, což byl pro mnohé z nich velký zážitek. Třetí a poslední částí exkurze byla prohlídka multimediálních panelů pojednávajících pomocí videí, her, obrázků a textů o vesmíru, planetách a jevech v kosmu. Exkurze byla pro děti velmi přínosná a srozumitelným způsobem názorně vysvětlila učivo, které je ve školním prostředí často velmi nepochopitelné a nepředstavitelné.

Mgr. V. Barták - třídní učitel 6. třídy

4. října 2010