Setkání s ilustrátory dětských knih

Povinná četba je v dnešních školách tedy nepovinná a volba leží na bedrech učitele českého jazyka. On vybírá, zda dětem zadá konkrétní díla či jen okruhy a autory a tu vyvolenou knížku si děti budou vybírat samy. Je lepší přečíst méně textů, ale kvalitně, než mít dlouhý seznam a odškrtávat si knížky buď ledabyle přečtené nebo obsahově opsané od spolužáka. Ideální je zadat knih méně, s rozmyslem a pracovat s nimi i formou literárních workshopů, tedy o knížkách debatovat, rozvíjet dál. Udělat prostě vše pro jejich pochopení. Aby se čtení stalo zábavné, podporujeme jejich rozvoj a poznání i  přes jejich ilustrátory.

V této době se nám podařilo osobně se setkat s ilustrátorem z Valonska - Bruselu, vydavatelem a distributorem svých knih, který díky paní Mgr. I.Kasalické a nám věnoval několik nezapomenutelných okamžiků. Žáci z  naší školy pod jeho vedením tvořili výtvarné etudy, pracovali s nadšením,  překvapovali sami sebe, že opravdu neexistuje člověk, který by neuměl kreslit či malovat.  Je zřejmé, že i toto  je cesta, která motivuje k hledání vlastních cestiček ke knížkám, které by žáky mohly zaujmout.

Mgr. L. Vošmiková

26. února 2009