Říjen u Berušek

Děti jsou již o trochu víc samostatnější než na začátku školního roku. Samy se už dovedou svléknout, snaží se obléknout si tepláčky, svetřík a obout boty. Děti poznávaly a ochutnávaly podzimní plody (ovoce a zeleninu), co roste na poli (obilí, brambory), kdo na poli žije, například zajíci, kteří si tam hledají potravu. Při vycházkách děti poznávaly, že některé stromy, které měly listy, se pomalu přebarvují do různých odstínů od zelené do žluté až po hnědou a začínají pomalu opadávat, což je známkou přícházejícího podzimu. Jehličnatým stromům zůstává jehličí zelené. Při činnosti ve třídě si děti hrály Na zajíčka, Ježka, Veverku a jiné hry. Naučily se básničky o lese, borovici a písničku Ořechy. Z přírodnin se učily a vyráběly „les“, podzimáčky“a různá zvířátka. Se zájmem a s velkou snahou pomáhaly připravit výstavky, které jsou ve spojovací chodbě, také ve třídě a v šatně. Tyto výstavky si mohou všichni prohlédnout. Děti už začínají být učenlivé, snaží se soustředit na činnost ve třídě, při společných hrách pozorujeme, jak se mezi dětmi vytvářejí kamarádské vztahy. Dobře si zvykají na kolektiv, jsou stále zvědavé a o všechno se zajímají.

Neumannová Jana

3. listopadu 2010