Jarní svátky - distanční výuka pro Krtečky 29.3. - 2.4. 2021

Aktivity jsou inspirované velikonočními zvyky jednotlivých dnů.

Tradiční zvyky a tradice lze shlédnout v pohádce „Chaloupka na vršku – Jak se pomlázky ztratily“  na You Tube

Modré pondělí

Nese název podle látky, kterou se zdobily kostely. Lidé doma uklízeli.

Vytvořte modrou látku z papíru technikou proplétání (lze použít na hru Piškvorky) nebo vybarvěte bílý arch voskovou pastelkou, přemalujte modrou temperou a po uschnutí vyškrábávejte vzory špejlí či hřebíčkem (zafixujte lakem na vlasy), můžete použít na výrobu přání.

Šedivé úterý

Dle tradic pokračujeme v úklidu. Podpořte samostatnost dětí, aby vám pomohli s úklidem, vymést pavučiny, utřít prach, vybalit nákup, myčku.

Škaredá středa

Dnes se nemáme mračit, jinak nám to zůstane po celý rok.

Pečeme jidáše, kynuté pečivo ve tvaru zavinutého hada, provazu. Naučte zavazovat děti tkaničky. Metoda se zajícem: vytvořte jedno ouško, druhé ouško, překřižte do písmena X, dolní ouško protáhněte přes horní, zatáhněte za obě ouška a máte hotovo.

Zelený čtvrtek

Ve čtvrtek máme jíst hodně zelených potravin, abychom byli celí rok zdraví.

Nechte děti připravit pomazánku ze sýra a bylinek, natrhat a zamíchat.

Rytmizujte s vařečkami písničku Travička zelená.

Velký pátek

Nemáme prát prádlo, půjčovat věci (byly by omámeny magickou silou) ani pracovat se zemí. Otevírají se poklady, cestu za pokladem dostanete do emailu ve čtvrtek. Video na You Tube „Březen – Velikonoce“ pomůže v plnění úkolů.

Lucie Strnadelová

29. března 2021