Naučný vzdělávací program na Čabárně

Čabárna je středisko ekologické výchovy a nabízí řadu výukových programů pro děti i dospělé. My jsme si vybrali program Čarodějův učeň.

Děti se na chvíli staly učni čaroděje žijícího v lese, ve kterém lidé nechali poházené papíry. Malí učni papír posbírali, natrhali na kousky a dali do kotle, pod kterým přikládali polínky ze smrku, borovice i břízy. Pořádně foukali, oheň tak dobře hořel. Pomocí zaříkací formule vznikla v hrnci hmota, kterou rozprostřeli na sítko, válečkem vytlačili vodu, usušili v peci a nový papír byl hotov. Čaroděj pomohl poznávat ptáky a tajnou řečí je prosil s dětmi o pírka na psaní. Husa jim své pírka dala, děti se dozvěděly, jak se vyrábí inkoust a nakonec si kousky ručního papíru pokreslily.

Děkujeme Luďkovi a Anetě za program, ve kterém jsme se dozvěděli a naučili hodně věcí.

Lucie Strnadelová

17. prosince 2017