Ekologie a počasí

Jen zdánlivě spolu nesouvisí dvě slova v nadpisu. Přesvědčilo se o tom padesát dětí, za kterými přijeli pracovníci Naučného střediska ekologické výchovy Kladno - Čabárna.

Program, do kterého se děti živě zapojily byl srozumitelný všem. Obsahoval mnohé známé informace, ke kterým se přidávaly další, méně známé a nové.

Hovořilo se nejen o přeháňkách, trvalém dešti, slunných dnech, kroupách, bouřích a sněhu. Děti pracovaly s didaktickými pomůckami a zahrály si na předpovídání počasí podle toho, co lze vidět v přírodě a odpozorovat v chování zvířat. Naučily se odpovídat na otázky typu: "Kdy a proč vzniká duha? Kde najdeme jinovatku? Co je to mlha? Za jakých podmínek uvidíme rosu? Jaké známe druhy mraků? Jaké bude počasí, když vidíme na obloze tzv. beránky?"

Tvořivé povídání přineslo mnoho zajímavých podnětů pro další zájmovou činnost. Žáci, kteří pracují v kroužku výpočetní techniky si budou například v příští hodině dohledávat informace, které se týkají názvosloví mraků.

Anna Holeyšovská

vedoucí vychovatelka