Projekt, věnovaný dětem

V rámci projektu, nazvaného Oheň(bez)naděje, se setkali žáci ZŠ Včelákov, ZŠ Skuteč a ZŠ Buštěhrad v Památníku Lidice.

Společně si prohlédli expozici muzea a za doprovodu přeživšího dítěte, pana Pavla Horešovského, prošli pietní území. Po celou dobu se všem věnovala paní průvodkyně, která zasvěceným výkladem, přiměřeným věku naslouchajících žáků, seznámila účastníky s předválečnou historií obce Lidice, válečnou tragédií, ale také současným životem.

V podání operní pěvkyně, paní Táni Janošové byly předneseny písně ze souboru "Písně Lidické", které prvně nazpívala česká sopranistka Jarmila Novotná. Jedna zazněla u hrobu mužů. Druhá s názvem "Ach není tu, není", u sousoší dětským obětem války. Zde se kromě jiného měli žáci možnost seznámit i s osudem a celoživotním dílem ak. sochařky, paní Marie Uchytilové. Vzpomínka na děti ze starých Lidic a obce Ležáky, vyvrcholila položením květinových darů.

V rámci rozvoje kompetencí k učení, získali žáci nové informace, které mohou zařadit do souvislostí v oblasti dalšího vzdělávání, seznámili se s  novými kulturními a společenskými jevy.

Anna Holeyšovská

23. června 2015