Buštěhrádek

V roce 1497 povýšil král Vladislav Jagellonský ves Buckov, dnešní Buštěhrad, na město. Letos od této události uplynulo 520 let, což zajisté zasluhuje připomenutí a oslavu. Za tímto účelem byla vytvořena výstava "Buštěhrádek - aneb co nám zanechali naši předci", která byla  přístupná veřejnosti od 23.9. do 8.10. 2017. Díky ochotě paní Šumné, která byla jednou z organizátorek výstavy, jsme mohli přijít ještě o den později, za což ještě jednou děkujeme. Protože je důležité poznat historii místa, ve kterém žijeme, vypravili jsme se v průběhu výstavních dnů s našimi žáky do Galerie Sýpka, aby zhlédli krátký dokumentární film od buštěhradské rodačky Alice Masters o zdejších zajímavých osobnostech, a aby si prohlédli fotografie, deníčky a další předměty vypovídající o životě místních lidí z konce 19. a také z 20. století.
My jsme Galerii Sýpka navštívili ve dvou dnech společně se žáky pátých a šestých tříd. Ve velmi vhodně zvolených prostorách mohli žáci vidět například kuchyňské náčiní, vybavení ložnice, ručně vyšívané prapory, památníčky, hudební nástroje, časopisy, mince aj. Mohli volně korzovat, zdržet se na místě, které je zaujalo, přečíst popisky k exponátům, případně se doptávat. Návštěva „Buštěhrádku“ byla nejen zpestřením výuky, ale také cennou exkurzí do minulosti, která děti opravdu zaujala. Svědčil o tom zejména fakt, že byly zvídavé, měly k předmětům mnoho dotazů a nebylo snadné přimět je k odchodu, jelikož čas musel být limitován.
Zuzana Kozoňová, Markéta Antošová, Blanka Nožičková.

30. října 2017