Medvídci na Čabárně

Tento týden v úterý jsme si s  Medvídky (a ve středu s Krtečky) udělali výlet do našeho oblíbeného ekologického střediska na vzdělávací program ,,Čarodějův učeň". Dozvěděli jsme se jak se dá přeměnit starý papír na nový. A nejen to...!

Čaroděj Luděk potřeboval pomocníky, aby mu s tímto kouzlem pomohli. Nejprve děti papír roztrhaly a daly vařit do kotle.

K tomu, aby se vytvořila kaše, jim pomohlo zaklínadlo:

,,Hokus, pokus- papírů cáry,
ať jsou kousky dohromady.
Dohromady a ne zvlášť,
pomůže nám hůlka, plášť."

Kaši děti jeden po druhém rozprostřely na síta, válečkem vytlačily vodu a daly sušit do pece.

Po přestávce čaroděj hotový papír rozstříhal a každý jeho pomocník (učeň) dostal kousek.

Ale jak na papír kreslit - bez pastelek?! Husím brkem namočeným do inkoustu, samozřejmě...

Kdybyste, náhodou, nevěděli jak se dělá inkoust, tak to poznáte z dalšího zaklínadla:

,,Hokus, pokus- saze, med,
přidej k tomu vejce hned.
Hokus, pokus- volám noc,
ať je inkoust černý moc !"

Nakreslené obrázky se sušily, už zbývalo jen nabarvit stužky červenou řepou - kterou si děti nastrouhaly a uvařily. A bylo hotovo ! Vlastnoručně vyrobený papír i se stužkou byl od kouzelníka ,,výuční list", který si děti odnesly na památku domů.

Iva Hrazdírová

19. ledna 2018