Úvodní stránka » Mateřská škola » Akce » Medvídci na Čabárně

Medvídci na Čabárně

Tento týden v úterý jsme si s  Medvídky ( a ve středu s Krtečky ) udělali výlet do našeho oblíbeného ekologického střediska na vzdělávací program ,,Čarodějův učeň". Dozvěděli jsme se jak se dá přeměnit starý papír na nový. A nejen to...!
Čaroděj Luděk potřeboval pomocníky, aby mu s tímto kouzlem pomohli. Nejprve děti papír roztrhaly a daly vařit do kotle.
K tomu, aby se vytvořila kaše, jim pomohlo zaklínadlo:
               ,,Hokus, pokus- papírů cáry,
                 ať jsou kousky dohromady.
                 Dohromady a ne zvlášť,
                 pomůže nám hůlka, plášť."
Kaši děti jeden po druhém rozprostřely na síta, válečkem vytlačily vodu a daly sušit do pece.
Po přestávce čaroděj hotový papír rozstříhal a každý jeho pomocník (učeň) dostal kousek.
Ale jak na papír kreslit- bez pastelek?! Husím brkem namočeným do inkoustu, samozřejmě...
Kdybyste, náhodou, nevěděli jak se dělá inkoust, tak to poznáte z dalšího zaklínadla:
                ,,Hokus, pokus- saze, med,
                  přidej k tomu vejce hned.
                  Hokus, pokus- volám noc,
                  ať je inkoust černý moc !"
Nakreslené obrázky se sušily, už zbývalo jen nabarvit stužky červenou řepou - kterou si děti nastrouhaly a uvařily. A bylo hotovo ! Vlastnoručně vyrobený papír i se stužkou byl od kouzelníka ,,výuční list", který si děti odnesly na památku domů.

Iva Hrazdírová

19. ledna 2018