Radovánky na sněhu a Krtečkové

V týdnu od 16. ledna jsme se věnovali zimním radovánkám. Básnička Vrána v zimě nás uvedla do tématu a tak jsme celý týden věnovali obsahu básničky. Naučili jsme se píseň Zima je tu děti  s hudebním doprovodem na dětské hudební nástroje, potom si z papíru vytvořili koule a vesele se koulovali ve třídě, nalepili papírovou vránu, grafomotorickým cvičením ve skupinách kreslili nabalování sněhu na koule, podle obrázků poznávali jednotlivé zimní sporty a určovali sportovní náčiní, během písně Bruslařská si zopakovali vliv mrazu na vodu. Naučili jsme se pohybovou hru Honili se dva mrazíci, Na mráz. Individuálně z karet skládali posloupnost příběhu o stavbě sněhuláka přičemž opakovali počty do 3. Během pobytu venku si děti užívaly školní zahrady, kde se učily tvořit sněhové koule, vytvářely obrazce do sněhu klacíky a vlastními stopami, pozorovaly sluncem osvětlený sníh, který se krásně třpytil a děti určovaly barvy, které viděly. Pro skřítky jsme vytvářeli sněhovou horu a ptáčkům pověsili na stromy ptačí krmení. Nejvíce děti pobavilo opravdové koulování. Pokusem s táním sněhu se děti přesvědčily o tom, že sníh je sice bílý, ale není čistý. Letos nám leden opravdu dopřává dostatek zimních radovánek i ve městě – hurá.

Jitka Šímová

20. ledna 2017